Dijital pazarlama nedir? Google Ads ile online reklamcılık

1. İnternet pazarlaması nedir?

İnternette karşınıza çıkan reklam ve pazarlamaya dair her şey, internet pazarlamasının alanına girer. Bu geniş kapsamlı terim, e-postalar, sosyal medya gönderileri, arama motorlarındaki ödemeli reklamlar ve benzerleri üzerinden yapılan tüm reklamları içerir. Kullanıcılar gençleştikçe şirketler de ölçeklerinden bağımsız olarak odaklarını geleneksel televizyon, radyo ve gazete reklamlarından internete kaydırmaya başlıyor. Böylece, daha az para harcayarak daha geniş ve alakalı bir kitleye ulaşabiliyorlar.

Çoğu kişinin inanışının aksine, şirketlerin internet pazarlaması yapmak için derya deniz bir bütçesinin olması gerekmiyor. Doğru online pazarlama stratejileriyle küçük ve orta ölçekli işletmeler devlere karşı rekabet edebilecek yepyeni yollar keşfediyor. Şirketler sınırlı bir bütçeyle bile yaratıcı reklamlar hazırlayarak satın alma potansiyeline sahip müşterilere ulaşabiliyor. Arama yapan kişi ister henüz satın alma kararını vermemiş, ister ödemeden bir önceki aşamada olsun, yolun her adımında markanızı görüyor.

Biliyor musunuz?

Günlük 3.5 milyar Google araması ile her geçen gün daha çok müşteri cevabını aradığı sorular için web’e yöneliyor.

  

2. Online pazarlama neden önemlidir?

Markanızı keşfetmeye hazır yüzlerce müşteriden oluşan kocaman bir pazarlama platformu artık elinizin altında. Veri analizi araçlarını kullanarak nitelikli ve sizinle en alakalı müşterilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem paranız boşa gitmez hem de daha yüksek oranlı bir geri dönüş elde edersiniz. Bilgisayarınız ve bu online araçlar sayesinde, nitelikli müşterilere yalnızca birkaç tık uzaktasınız.

 

3. Online pazarlama stratejilerinin türleri

Online pazarlama bütçenizden en iyi şekilde faydalanabilmek için öncelikle stratejinizi oluşturmalısınız. İşe gerçekçi hedefler belirleyip küçük adımlar atarak başlamalısınız. Sizin için hangi stratejilerin işe yaradığını test ettikten sonra, adımlarınızı büyütebilirsiniz. İşte en yaygın online pazarlama stratejileri şöyle:

İçerik pazarlaması

Son zamanlarda dillere pelesenk bir kavram olan içerik pazarlaması, marka bilinirliğini artırmak için üretilen ‘doğal içerikleri’ tanımlar. Burada bahsettiğimiz doğal içerikler, müşterileri markayla etkileşime geçmek konusunda ikna eden, paylaşılmaya müsait içeriklerdir. Bu içerikler video, blog gönderileri, bilgilendirici grafikler ve benzerlerini içerebilir. İçerik pazarlaması, genellikle daha ekonomiktir. Ayrıca, öncelikli olarak marka bilinirliğinizi artırmaya ve işletmenizi kendi alanında herkesin takip ettiği lider bir işletme yapmanıza yardım eder.

Görüntülü reklam

Web sitelerde gördüğünüz görsel ve videolu reklamlar, görüntülü reklamlardır. Bu online pazarlama türü, ürün bilinirliğini artırmaya ve markanızı kayda değer sayıda insana ulaştırmanıza yardım eder. Görüntülü reklamlar genellikle oldukça göz alıcıdır ve Google’ın görsel kütüphanesinde kolayca hazırlanabilirler. Birkaç basit adımda nasıl görsel oluşturabileceğinizi öğrenin.

E-posta pazarlaması

Başlık her şeyi açıklıyor. E-posta pazarlaması, müşterilerinize e-posta yoluyla ulaşmanızı sağlar. Bu e-postalar, özel bir indirimi duyurmaktan kısa süreli bir teklifi haber vermeye, sektörle ilgili haftalık güncel haber gönderiminden sektörde fikir önderliği yapmanızı sağlayan makalelere kadar birçok farklı konuyu içerebilir. E-posta pazarlaması yaparken, dışarıdan aldığınız e-posta listeleri yerine müşterilerinizden kendi istekleriyle aldığınız adres bilgilerini kullanmanız çok önemlidir. Gönderimlerinize kendi isteğiyle kaydolmamış insanlara e-posta gönderirseniz, içeriklerinizin spam olarak görülme ihtimali yükselir.

Ücretli Arama Reklamları veya Tıklama Başına Ödeme

Bu online pazarlama stratejisi, Google Ads gibi servisleri kullanarak arama motoru sonuç sayfasında gösterilen reklamlarla işletmelerin tanıtımını yapar. İşletmeler, müşterileri Google’da belirli bir terimi aradıklarında karşılarına belirli metin reklamları çıksın diye para ödeyebilir. Karmaşık görünse de, şirketinizin her gün 3,5 milyar aramanın yapıldığı bir pazarlama dünyasına girmesini sağlayan ücretli arama reklamları, kullanımı kolay bir yöntemdir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu ya da kısaca SEO, ‘organik pazarlama’ olarak da bilinir ve müşteriler herhangi bir şey için internette arama yaptıklarında web sitenizi karşılarına doğal yollarla çıkarır. SEO, müşterilerinize en alakalı içerikleri ve en iyi kullanıcı deneyimini sunabilmeniz için web sitenizde, arama motorunun sıralama kriterlerine uygun şekilde iyileştirme yapmanız demektir. Bu iyileştirmeler, web sitenizdeki bir sayfaya belirli anahtar kelimeleri eklemekten, kullanıcıların kafalarının karışmaması için web sitenizi düzenli, net ve kullanımı kolay bir şekilde yapılandırmanıza kadar uzanır. Bu iyileştirmeleri yaptığınız takdirde, arama motoru sıralamalarında üst sıralara yükselirsiniz. Google dostu bir web site oluşturabilmek için atmanız gereken adımlarla ilgili daha çok bilgi edinin.

Sosyal Medya Pazarlaması

Bu strateji, Google+, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve benzeri sosyal ağların hem ödemeli hem de ücretsiz özelliklerini kullanmayı içerir. Markalar, kendi web siteleri ya da sosyal medya hesapları için ilgi çekici ve merak uyandıran içerikler hazırlayabilir, bunları ister ücretsiz ister belli bir kitleye ulaşması için para ödeyerek paylaşabilir. Sosyal medya ağları, müşterilere ilginç buldukları içerikleri kendileriyle benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla paylaşmalarına olanak tanıdığı için fazlasıyla değerli kaynaklardır.

Online pazarlama stratejileri şirket türüne ve nihai hedefe göre değişebilir ancak tek şey kesindir: Internet pazarlaması bir gerekliliktir. Online pazarlama sayesinde, şirketinizin tipi ve ölçeğinden bağımsız olarak sizinle alakalı müşterilere daha az parayla ulaşabilirsiniz. Pazarlama devlerinden korkmayın. Başarının ilk anahtarı, internet pazarlamasını ve şirketinizin bu dünyaya nasıl gireceğini anlamaktır. Başlamak için uzman olmanıza gerek yok. Doğru online pazarlama stratejisiyle, işletmeniz kısa süre içinde gelişecektir.

Yazar: Google Team

Alıntı Kaynak : https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/resources/internet-marketing/